1. Хељдата се мие.
2. Во длабока чинија се става хељда и се додава јогурт.
3. Се остава да отстои една ноќ или најмалку 12 часа.
Хељдата со јогурт освен за диета добра е и за регулирање на шеќерот за диабетичари.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови