1. Маслинките се блендираат да станат како намаз.
2. Во маслинките се додава туната исцедена од течноста од конзервата.
3. Откако ќе се соединат маслинките и туната се додава пченката и повторно се блендира, но не да се направи и пченката како намаз.
4. Во еден сад се ставаат сите сосојки за преливот и се промешуваат додека не се соединат.
5. Намазот одлично се комбинира со зачинето лепче или со крекери.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови