Подготовка
1. Најпрво се матат белките со шеќерот во прав. Потоа постепено се додава брашното измешано со мелениот афион, кора од лимон и пецивото. Смесата се истура во плех од шпорет и се печи на 180 С 25мин. Се сечи на три дела.
2. На страна се загрева млекото во кое се додаваат изматените жолчки измешани со шеќерот и нишестето. Се вари како пудинг и се лади. Кога ќе олади со матење се соединува со маргаринот.
3. Се филуваат тестата со филот, Се сечат на коцки,  а потоа секоја коцка на триаголник.
4. Секој триаголник се макнува во глазура од чоколада. На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани