Рибата се сече на коцки и се пече во рерна, оризот се вари и потоа се обојува во одделни чинии. Пире од варен зеленчук секогаш имам. 
Пинџурот и пирето ги смрзнав во коцки за лед или исечете ги уште кога се полусмрзнати. 
И почнете да редите по желба, прво со калапче за колачи ставав коцки ориз и другото понатака, моментална инспирација. 
И вкусно и здраво и преубав мозаик! Јапонците можат, но еве и ние можеме!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани