Од сите состојки за тесто се замесува средно тесто.
Се завиткува во најлонска фолија и се става во фрижидер на 30-60 мин..
Потоа тестото се дели на два дела.
Од едниот се прават топчиња со големина на орев, се прави вдлабнатинка која се полни со слатко.
Од другата половина се прават ваљаци со должина од 8-10цм..Се обликоваат потковици.

Се печат во загреана рерна, околу 10 мин. на 200 степени.
Се оставаат малку да оладат во плехот, па се вадат.
Потковиците ладни се макнуваат во растопеното чоколадо со масло.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани