Во вангличка го ставаме путерот и шеќерот.
Матиме со миксер, го додаваме јајцето, кората од портокал, солта, матиме.
Го додаваме брашното и месиме со рака.
Ако има потреба додаваме малку млеко.
Ги додаваме сецканите брусници.
Формираме салама и ја ставаме во замрзнувач да стои 30 минути.
Потоа со остар нож сечиме парчиња.
Ги редиме во плех.
Печиме во загреана релна од 10-11 минути.
Треба да останат бели.
Сервираме со поладневно кафе

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани