- Исецкајте ги листовите од дивиот лук, ставете во блендер заедно со 100 гр. сол и изблендирајте.
Потоа додадете го остатокот од солта, измешајте ја добро, ставете на хартија за печење да се суши надвор на место каде што имам провев. Откако е исушена солта соберете ја во тегла.
Користете ја како зачин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани