1. Од состојките за тесто се меси меко тесто и се чека да стаса.
2. Фил. Исецканиот кромид се додава кон преостанатите состојки за филот и се промешува.
3. Стасаното тесто се сука во форма на правоаголник и во средината се става половина од филот, а одозгора се редат исечени наполу варените јајца.
4. Врз јајцата се става преостанатиот фил и сето тоа се покрива со исечените ленти од тестото.
5. Ролатот се премачкува со матено јајце и се посипува со сусам, потоа се пече на 200 степени околу 40 минути.

По желба во филот може да се додаде исецкан магдонос. Ролатот се послужува додека е топол. Пријатен апетит. )

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани