Солени, вкусни топчиња.
За тестото, сите состојки соединете ги. Малку измесете.
Поделете го тестото на осумдесетина дела. Секој дел малку сплескајте го на раката, ставете цела кикиритка и завиткајте ја со тесто, формирајте топче.
Белките изматете ги со виљушка, додајте малку сол и секое топче ставете го најпрво во белката, па во сусамот.
Печете ги на 200 степени.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани