Уште едни едноставни, лични и брзи пралини кои успеваат да пленат на трпезата од мене како предлог.

Кикирите крупно ги мелиме, да има ситни парчиња и потоа ги додаваме во предходно измешаниот карамел прелив со кондензираното млеко.

2-3 пати ги обложуваме/чоколадираме силиконските калапи за пралини со растопеното чоколадо, ги полниме со филот и ги затвораме со слој од чоколадото.
Се оставаат убаво да се стегнат, па се вадат од калапите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани