Во еден сад со помош на жица ги соединуваме јајцето, млекото, маслото, неколку зрна сол, шеќерот, брашното, пецивото, афионот, циметот, кората од лимон.
Го вклучуваме апаратот да се загрее и ставаме од смесата и ги печиме од прилика по 3 минути.
Топли ги сервираме со домашен мармалад од шипки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани