Во нутрибулет ги ставме урмите и додаваме врела вода, врело млеко или топол сок од портокал.
Миксаме за да се изедначи смесата.
Тука додаваме лешници мелени, путер од кикирики и мед.
Соединуваме уште еднаш.
Ја ставаме смесата 15 минути во фрижидер.
Потоа формираме мали медаљони.
Секое парче го потопуваме во растопено чоколадо и го декорираме.
Сервираме

Лешникот може да го замените со печени, несолени кикиритки

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани