1. Во сад на пареа се става шеќерот, жолчките, екстратот и водата. Се вари додека да се згусни.
2. Се додава маргаринот и пудингот во прав и се меша да се изедначи смесата.
3. Се остава да се олади.
4. Се прават бомбици кои се прелеваат во бела глазура од чоколадо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани