1. Во еден сад се сечат листовите марула, доматот и краставицата.
2. Чајната исечена на многу танки листови половина се става со марулата доматот и краставицата и се измешува, половина се се става одозгора.
3. Одозгора се редат брускетите или кубетите.
4. Во еден сад се реднааат краставичките и се цедат од солилото.
5. Павлаката и мајонезот и јогуртот се мешаат со исцедените краставички.
6. Се додаваат и зачините и убаво се мешаат сите состојки.
7. Со дресингот се прелива салатата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови