- Сувото грозје ставете да одстои со топла вода
- Исецкајте стебленцата од целерот, јаболката и оревот.
- Измешајте се во еден сад, исцедете го сувото грозје и додадете го, залијте со припремениот дресинг од сол, бибер, масло и оцетот. Оставете во фрижидер да одстои најмалку 1 час пред да ја послужите, ако не ви е по ваш вкус осолено и закиселено - додадете според вас тоа што недостасува.
Напомена
- Кога одлучувам оваа салата да ја приготвувам секогаш ја приготвувам прво неа за да има повеќе време да одстои - така ми е повкусна.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани