Оваа италијанска рецепта за салата, која Ви ја препорачувам за да припремете бидејки руколата дава посебна арома и вкус и доста корисна за исхрана за сите возрасти.

Во колку шерито се појадри се сечат наполу, ако се мали се користат цели. Пиперките, моцарелата и руколата се сецкаат ситно, потоа состојките се промешуваат, се полеваат со сокот од лимон и се додаваат солта и маслото по вкус.

По мој вкус наместо моцарела може да се користи и македонско овчко сирење и мислам дека салатата е многу повкусна со домашното сирење))

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани