Подготовка на темниот дел
Прво сомелете ги бисквитите, а потоа истопетеја чоколадата на пареја.
Во поголем сад ставете ги бисквитите, истопеното чоколадоч, шеќерот и млекото и убаво измешате за убаво да се соедини смесата.
Подготовка на светлиот дел
Прво пенасто изматете го маргаринот заедно со шеќерот во прав и потоа додајте го кокосот. Повторно убаво измешајте за да се соедини смесата.
Земете најлонска фолија и на неја прво распоредете го темниот фил па потоа над него светлиот. Со помош на фолијата мотај те во ролат. Ролатот оставите го во фрижидер за убаво да се стегни.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови