Во сад се става водаа (за непосна варијанта може млеко) и шеќерот. Ова се вари додека да се стопи околу 3-4 мин. Потоа се додава макот, бисквитите, ванилата, џемот и маргаринот.  Се меша да се добие хомогена смеса. Додека е топол филот се филуваат корите.
Се става тврд предмет и се остава да се стегнат.
За подобро да се сечат розенките малку треба да се замрзнат и со скалпер се сечат. Секоја коцка се макнува во глазура и поросува по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани