Се матат белките се додава постепено шеќерот и се мати да се добие густина. Потоа се додава кокосот и брашното измешано со пецивото. Се печи на 180С-20 мин.
Се попарува со преливот од млеко и шеќер.
Се прави филот.
Од сите состојки се прави како пудинг освен маргаринот. Се лади смесата и се мати со маргаринот.
Се филува кората и одозгора ставив едно лајче слатко од јагоди.На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани