- Состојките за плескавици се се ставаат во сад, се измесуваат со рака, се формираат плескавици и се пржат.
- Паралелно се пржи кромидот кој ни е исечкан и расчленет на прстени.
- На испржените плескавици додека се жешки, одозгора им се става парче
кашкавал.
- Компирите се лупат, се сечат на коцки и се варат со малку сол.
Додека се жешки се пасираат во друго тенџерче со додавање на малку млеко.
Добиеното пире се зачинува по вкус, се става масло и се пропржува
малку на тивок оган.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани