1. Паста се подготвува следниот начин http://moirecepti.mk/post/%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D1%99%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8
2. Во сад на оган се загрева вода со сол и се варат кратко (алденте) или малку помалку затоа што ќе се стават во топлиот сос.
3. Лососот се сечи на парченца и се става во загреани тавче на огн со малку масло се запржува за кратко (не е потребно да е целосно зготвен затоа што ќе се доготви со павлаката).
4. Во тавчето се става павлаката, се посолува и се додава биберот се остава да поврие 3-4 минути или додека лососот целосно се зоготви.
5. Во садот со сосот се става пастата и се промешува внимателно за да не се раздроби рибата.
- Се сервира и му се додава магдонос, копар или нешто друго по ваша желба.
- Има многу противречија во врска комбинацијата млечни продукти и риба, моето гледиште е дека не предизвикува никакви негативни реакции во организмот, но ако вие мислите или знаете дека нема да се чувствувате комфорно по консумирање на ваква храна избегнете ја павлаката и по тој начин ќе добиете прекрасен оброк.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови