1. Појадокот се приготвува од вечер. Вечерта во теглата се ставаат овесните снегулки, млекото, киселото млеко, павлаката и сето го мешаме.
Во теглата ставаме и ½ банана исечена на кругови и замрзнатото овошје. Ја затвораме теглата и ја ставаме во фрижидер да стои цела ноќ.
2. Утрото ја вадиме теглата, промешуваме и додаваме уште половина банана исечена на кругови. Декорираме со јагоди по желба

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани