Чашата е од 200 мл.
- Измешајте ги брашното, солта, содата и пецивото.Додадете ја водата и со жица матете да се добро разбие да нема грутчиња.
- Бананите излупете и исечете на неколку парчиња, зависно колку се големи, на 3 или 4 парчиња.
- Секое парче валкајте го во брашното, потоа во добиената смеса за поховање и пржете ги на загреано масло додека не добијат убава боја (тоа трае околу 3 до 5 мин.)
- Вадете ги на салвета, сервирајте потоа со мед и орев или сладолед...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани