Се загрева шеќерот во карамел, па се додава медот и маргаринот. Се меша на ниска температура додека карамелот се стопи, па се трга од рингла и се додаваат мелените бисквити и сечканите ореви.

Листот обланда се сечи на половина во ширина. Едниот дел се премачкува со филот, а со другиот дел се поклопува. Убаво се натиснува и израмнува и се остава саат-два да стегни, па се сечи на штанглички.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови