1. Сите суви состојките за тесто (освен слаткото и оревите) се промешуваат, потоа се додаваат течните состојки и се промешуваат. На крај во тестото се додаваат оревите и слаткото од вишни и се мешаат.
2. Во тавче бр.24 покриено со мрсна хартија се става тестото и се пече на 180 степени околу 45 минути.
3. Доколку има потреба колачот може да се покрие со фолија.

Наместо слатко од вишни може да се користат замрзнати вишни.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани