1. Стековите се посолуваат, се сечат на половина (како џебови) и се полнат со лентички кашкавал и сланина и по 1 лажица од мешаниот зеленчук
2. Се редат стековите во тава керамичка, се става маргаринот исечкан на неколку коцкички, се попрскува со масло за јадење и се става да се пече на 180 С околу 40 мин
3. Откако ќе се запече малку месото, се вади од рерната, се полева со павлаката за готвење, се попрскува со оригано и се враќа во рерната да се допече уште околу 20 мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани