- Ситно исецкана панцетата само малку запржете ја, извадете од тавата и ставете на салфета да ја впие мрснотијата. Нека олади.
- Преполовете ги тврдо варените јајца, извадете жолчката.
- Во сад изблендирајте ја жолчката, додадете ги сенфот и мајонезот, измешајте, осолете на вкус- додадете ја и панцетета, на вкус сол и бибер.
Измешајте да се целото тоа спои.
- Полнете ги половинките од јацата, залијте со малку масло и сервирајте.
- Овде исто така може да се додаде и ситно рендана кисела краставичка.
Напомена
Пикантноста на јајцата е од сенфот Мустард со семиња

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани