Ова јадење може да се служи како индивидуално јадење особено за време на пости или во комбинација со месо. Лесно е да се подготви и супер вкусно, исто така може да се употребат пиперки за полнење, но да знаете дека на пиперките им треба повеќе време за печење отколку на доматите. Мојата омилена комбинација е со ќофтиња.

Подготовка

Прво сварете го оризот.
Исечете ги врвовите на секој домат. Извадете ја пулпата, оставајќи околу 1 см дебелина на ѕидот на доматот. Исечкајте ја пулпата и оставете ја на страна. Посипете сол на внатрешноста на доматите.
Во тавче, запржете го исецканиот кромид во малку масло додека не омекне. Додадете ја сечканата доматна пулпа и варете додека поголемиот дел од течноста не испари. Тргнете го тавчето од оган, додадете варен ориз, магдонос, лук и додајте повеќе сол и зачини доколку сакате.
Наполнете ги доматите со оваа мешавина, додајте малку масло и покријте ги со врвовите на доматите што претходно сте ги отсекле. Ставете ги во намастен сад и печете ги непокриени на 200 Ц околу 20 минути или додека да се запечат малку.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови