Сварете го компирот и изрендајте го. Брокулата ставете ја да проврие па исечете ја на ситни парчиња. Во голем сад ставете ги компирот, брокулта, јајцето, презлата, магданосот и зачините.
Убаво промешајте и правете мали плескавички кои ќе ги извалкате во брашно.
Во загреано масло се пржат се додека добијат убава жолта боја.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани