Овој рецепт многу лесно се прави.
1. Компирите и спанаќот се варат.
2. Од варените компири и спанаќ се прави пире.
3. Во пирето се додаваат јајца, мешан сув зачин, бибер и малку палента и се промешува.
4. Од смесата се прават плескавици кои се валкаат во палента и пржат.
Плескавиците може да се јадат со павлака.
Јас прв пат правев вакви плескавици.
Многу ми се допаднаа :)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови