1. Урдата, шеќерот, маслото и млекото се промешуваат, потоа се додаваат брашното и пецивото и се меси тесто. Додека се спрема филот тестото може да постои во фрижидер.
2. Фил. Павлаката, шеќерот, ванилинот и јајцата убаво се промешуваат.
3. Од тестото се прави малку поголем круг одколку самото тавче и се става во намачкано тавче бр. 24.
4. Врз тестото се става филот, а одозгора внимателно се реди слаткото од круши.
5. Питата се пече на 180 степени околу 45 минути.

По потреба при печењето питата се покрива со фолија.
Наместо слатко од круши може да се користи слатко од вишни, или дури свежи вишни, капини или малини.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани