Модриот патлџан сега го има повеке па еве предлог како да се искористи .
Модриот патлиџан се лупи, се сече на танки ленти и се пржи секоја лента на малку масло додека омекне. Откога ќе омекне се става на хартија.
Топеното сирење се пасира со вилушка во неа се додава и сецканиот чаден пилешки стек.
На калап за мафини се става по неколку ленти црн домат, во средината се става од филот и се затвора.
Подготвените топчиња се ставаат во ререна 10 мин на 180-200ц зависи од рерната додека се стопи топеното сирење.
На здравје !!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови