1. Во тенџере на оган се ставаат сливите.
2. Јаболкото се сечи на коцки и се става во тенџерето.
3. Портокалот се лупи и се сечи на парчиња и тој и се додава на сливите и јаболката.
4. На овошјето му се додаваат 1,5-2 литри вода, мед или шеќер и циметот и се остава да се вари до омекнување на овошјето (40-50 минути, циметот се вади од ошавот порано).
- Ако има потреба се додава уште вода.
- Ошавот се пие топол, но и студен е вкусен.
- Откако ќе се стави во чашите можи да се додади и темен рум или бренди.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови