Сварете го афионот во млекото заедно со шеќерот. Тргнете од рингла и додадете ги прво путерот и искршеното чоколадо и мешајте додека се стопат, па на крај додадете ги оревите и бисквитите и се убаво изедначете со мешање.
Ставете го првиот дел врз намастен калап за торти бр 26 и оставете го во фрижидер додека се приготвува вториот дел.

Исто и за него афионот се вари со млекото и шеќерот и се остава убаво, потполно да олади.
Во оладеното млеко со афион се додаваат прашоците за пудинг и крем и со миксер убаво се матат. На крај се мати и киселата павлака.

Праските од компотот убаво се цедат од сокот и се распоредуваат врз првиот дел. Врз него се премачкува вториот дел со ванила кремовите.

Се остава неколку часа или преку ноќ во фрижидер за убаво се се стегнат слоевите

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани