Во сад ставете ги сите состојки за тесто освен брашното.
Постепено додавајте брашното и месите додека добиете меко тесто.
Тестото расукајте го на дебелина 3-5 мм дебелина и сечете со калапчиња фигури за колачиња.
Редете ги во подмачкан или обложен плех со хартија и печете на 180 степени околу 10на минути, односно додека благо не потемнат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови