1. Јајцата, јогуртот, шеќерот, маслото се промешуваат.
2. Потоа се додаваат брашното, ванилинот и пецивото и се промешуваат со маталка.
3. Праските се лупат и се сецкаат на парчиња.
4. Тестото се става во калапи од мафини, а врз нив се редат парчиња од праските.
5. Мафините се печат на 200 степени околу 30 минути.

Доколку сакате може да се искористи омекнат путер ( 100 гр) наместо масло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани