- Кромидот излупете и исечете на поголеми парчиња, ставете на фолија и нека се малку потпечи - ова може на брзина и на ринглата од шпоретот.
- Ставете ги во сад сите зачинки, залијте со водата и оцетот, ставете да проврие.
- Во тегла ставете го печениот кромид, врз него јајцата и залијте со топлиот пресол, Затворете со капачката, нека олади и ставете да стои во фрижидер. За 10 дена се готови за консумација.
- Ова е и идеја како да се потрошат јајцата кои секоја година навистина ги има повеќе од потребното.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани