Пиперките измијте ги, исчистете ги семките и исечете ги на ленти.
Ставете во едно тенџере вода, додајте сол, шеќер, оцет и зејтин.
Во зовриената маринада истурете ги пиперките, повријте ги 5 минути и исклучете.
Лукчето излупете го, а магдоносот ситно исечете го.
Во измени тегли редете ред пиперки, ред лукче и ред магдонос.
Затворете ги теглите и зовријте ги.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани