Уште еден прекрасен Божиќен колач, подготвен за Католички Божиќ. Ова е традиционален Лондонски колач за Божиќ. Прекрасен е на вкус и лесен за подготовка.

1. Замесете тесто од наведените состојки и развлечете кора со големина од 30×30 см, колку големината на тавата за печење.
2. Печеното и изладено тесто, премачкајте го со тенок слој џем од кајсија.
3. Белките изматете ги во густ снег, пополека додавајќи го шеќерт.
4. Во смесата додадете ги орасите и лесно промешајте.
5. Одозгора посипете со сецкани ораси.
6. Печете на 180°Ц околу 15- 20 минута, додека белките да фатат коричка.
7. Печениот колач исечете го на правоаголници или коцки по Ваш избор.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови