Исчистете ги семките од вишните, ставете во поголем сад, додадете го шеќерот винот и румот, оставете да одстои 24 часа. Повремено мешајте потребно е да се стопи целиот шеќер.
- Прецедете ги двапати преку газа, соберете ликерот, а вишните се идеални за колачи (замрзнете ги)
Совет
- Пригответе од половина доза, од оваа количина излегува многу ликер. Ќе кажам дека ова е еден од подобрите ликери од вишни, не е вишновка и да го редуцирате за да добиете прелив од вишни онака по јак на вкус...одличен е.
Бидејки имам правено <а хреф=Ќ/пост/%Д0%ББ%Д0%Б8%Д0%БА%Д0%Б5%Д1%80-%Д0%БЕ%Д0%Б4-%Д1%86%Д1%80%Д0%БД%Д0%БЕ-%Д0%Б2%Д0%Б8%Д0%БД%Д0%БЕ-%Д0%Б8-%Д0%ББ%Д0%Б8%Д1%81%Д1%82%Д0%БЕ%Д0%Б2%Д0%Б8-%Д0%БЕ%Д0%Б4-%Д0%Б2%Д0%Б8%Д1%88%Д0%БД%Д0%Б8Ќ>ликер со вино и вишнови листови, не се двоумев воопшто да го направам ликерот по рецепт на пријателката Тања.
Уживајте!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани