- Измелете ги семките до форма на брашно и измешајте ги сите заедно.
- Лесно сматетете ги јајцата, додадете ја водата, солта, содата и добиената мешавина од семките, измешајте со лажица да добиете хомогена смеса.
- Преместете ја смесата во модла или плехче постелено со хартија за печење, оставете нека стои додека се загрее рерната која ќе ја вклучите на 180 степени откако сте го приготвиле лебот. Зависно од рерната - зависи и должината на печењето, јас го печам за околу 35 мин, а некој го пече и до 50 мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани