Лангош доаѓа од Унгарија, но го прават во западна Украина каде што живвеев јас.
Брашноти просејте го, додајте сол, шеќер и сув квасец. Со топла вода замесете тесто и оставете го да стаса.
Од стасано тесто направите пишии и пржете ги во голема количина зејтин.
Лукчето истолчете го, додајте малку зејтин и премачкајте ги пишиите.
Врз основата изрендајте на ситно ренде кашкавал и ставете малку во микробранова или во рерна да се стопи. Украсете со кечап и по желба со мајонез.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани