Ладна супа кoja e многу е убава и освежувачка во жешките денови.
Квасот се користи не само за пиење, но и за правење ладни супи.
Телешкото месо, компиририте и јајцата сварете ги и нека се изладат. 
Земете тенџере во кое ќе ја правите супата и во него насецкајте ги состојките.
Месото, компиритите, јајцата, краставица и ротквица ситно исечете ги на коцки.
Магдоносот и младиот кромид исто ситно исечете го. Се ставете во тенџере, посолете, додајте црн бибер. Во тенџерето додајте квас и промешајте. Супата е готова.
Супата сервирајте ја со коцки мраз за да биде поладна.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани