Јајцата се матат со шеќерот и со ванилиниот шеќер додека стане пенесто. Потоа се додава рендана кора од еден лимон, маслото, млекото, брашното, пецивото и овошниот јогурт се промешува убаво.
Праските се лупат и се сецкаат на ситни парчиња и се додаваат во тестото, повторно се промешува и се истура во претходно подмачкан куглоф.
Се пече 40-45 мин на 180ц.
Откога ќе се ипече се посипува со шеќер во прав.
На здравје !!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови