Одлучив да зготвам крофнички на дрва, и не се жалам бидејки тие беа многу вкусни и ароматични)

1. Брашното, квасецот, јајцата, солта, шеќерот и ванилинот убаво се мешаат, потоа се додава путерот и млекото и се меси меко тесто и се чека да стаса.
2. Стасаното тесто се сука на намрсена маса со дебелина од 1 см и се вадат крофнички со вашите на избор калапи за крофни.
3. Крофните се пржат во врело масло на умерен оган од двете страни.

По ваша желба можете да наросете крофните со шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани