Крем супа од компири и моркови

1. Комиприте и морковите се сецкаат и се варат во посолена вода.
2. Сварениот зеленчук се блендира заедно со зачините, лукот, водата и кокосовото масло.

Наместо кокосово масло може да се користи кокосово млеко ( 100 мл).
По желба се додава во супата исецкан магдонос.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани