На пареа се става да се топи чоколадата.
Кога ќе се стопи се додаваа лешниците и кремот. Смесата се изедначува.
Се полнат хартиените корпи и се поросуваат со толчени лешници.
Многу брзи и вкусни.
На здравје!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани