Изматете ги пенесто јајцата со шеќерот.
Додајте го растопениот путер, јогуртот, водата и проматете со најмала брзина на миксерот.

Измешајте ги двата вида брашно и пецивото и додајте ги во изматената смеса. Измешајте со жица за матење.

На крај додајте ја испасираната банана и лешниците.
Измешајте убаво.

Истурете ја смесата во правоаголен калап за векна.
Печете на 180 степени, 40 минути.

Испечениот и оладен колач посипете го со шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани