Слатки, здрави и превкусни колачиња.

- Се замесува тесто од брашното, путерот и водата.¨
- За филот се сецка јаболкото и урмите, се додаваат двете лажици вода и кратко се става на оган филот да омекне 4-5 минути. Потоа се става во блендер и се блендира заедно со какаото и оревите.
- Од тестото се развлекува кора, која се премачкува со приготвениот фил. Се витка ролат, кој се сече на тенки парчиња. Колачите се редат во плех обложен со хартија и се печат на 200 Ц 20-25 минути.

Напомена
Замесеното тесто може ама и не мора да се стави во фрижидер за време на припремата на филот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови