Стар и добар рецепт за колачи кои одлично одат со чаша млеко за појадок или со кафе.
Во подлабок сад се ставаат сите состојки и се замесува компактна смеса која се остава 10 минути во фрижидер.
Во тестото може да се користи свинска маст,маргарин или путер.
Одкако ќе одстои тестото се расукува кора и со чаша се вадат формички. Се редат на хартија за печење и се печат околу 10-12 минути на 200 степени.
Тестото е бисквитно и може да стои подолго време. Ако во составот има маст тогаш се поровки додека маргаринот ги стега.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани